Diş Protez Lab. Birimi

Güzel ve sağlıklı bir gülüş için ağızda diş kaybının olmaması gerekir. Bu nedenle eksik dişlerin yerlerini doldurmak gerekir. Çekim vb. sebeplerden dolayı eksilen dişlerin yerlerine kalan dişler kayma, aşağı/yukarı uzama yapabilir. Ağız içi dokulara, diğer dişlere zarar verir ve ağız hijyeni ve florası bozulur.

 

Birden fazla dişlerin kaybı durumunda çözüm olarak implant ya da sabit köprü protezleri yapılamıyorsa takılıp çıkarılabilen (damak) protez yapılır. Protez ağızda kalan dişlere kroşelerle tutunabileceği gibi dişlere yapılan kronlarla iç tarafa gizlenen hassas tutucularla da yapılarak daha estetik bir görünüme kavuşturulabilir. Ağızda hiç diş kalmamışsa, alt ve üst çene kemik dokusu üzerinden destek alarak vakum kuvveti ile ağızda kalabilen, akrilikten üretilen halk arasında damak denilen protez yapılır.

 

Karaman ADSM Diş Protez Laboratuvarı olarak; total protezlerin yapımında uygulanan ana model elde edilmesi, diş dizimi, modelaj, mufla işlemleri, tesviye, polisaj safhaları ile birlikte tam protez ve bölümlü protez işlemleri yapılır. Total Protez dışındaki hareketli parsiyel protezlerin diş dizim işlemleri hariç, metal iskelet dökümleri ve sabit protezler hizmet alımı ile özel laboratuvara yaptırılmaktadır. Laboratuvara poliklinikten gönderilen hasta ölçüsüne alçı dökülerek model elde edilir. Elde edilen model üzerinden belirlenen sınırlar dahilinde kaide plağı hazırlanır ve hasta kapanışı alınmak üzere poliklinik diş hekimine gönderilir.

 

Kapanışı hazırlanmış kaideli modellere diş protez teknisyeni tarafından diş dizimi yapılır. Hekime hasta ağzında prova için gönderilir. Prova sorunsuz ise protezin modelaj safhasına geçilir ve hasta estetiğine göre modelajı yapılır. Modelajı tamamlanmış modeller muflaya alınarak birkaç işlemden geçirilir ve mufla fırınına konularak fırınlanır. Mufla işlemi biten protezler muflalarından çıkarılarak kenar sınırları için tefsiye işlemi yapılır.

 

Protezimizin son aşaması olan polisaj (cila) işlemi yapılarak ağza takılabilir hale getirilir ve hastalarımızın çekinmeden gülümsemelerine katkı sağlamanın mutluluğunu hastalarımızla beraber yaşarız.